اطلاعات مربوط به ترکیبات بالقوه ضد مالاریا فاش می شود

اطلاعات مربوط به ترکیبات بالقوه ضد مالاریا فاش می شود  • مدیریت سایت
  • 1395/11/14 13:46:17
  • 2025

شرکت داروسازی “گلاکسو اسمیت کلاین” اطلاعات محرمانه هزاران ترکیب شیمیایی ضد مالاریا را فاش خواهد کرد.شرکت داروسازی “گلاکسو اسمیت کلاین” (جی.اس.کی) قرار است داده های محرمانه هزاران ترکیب شیمیایی با خواص بالقوه برای مبارزه با مالاریا را فاش کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ، این شرکت به علاوه قرار است میلیون ها دلار صرف تحقیقات مستقل در زمینه داروهای ضدمالاریا کند که در قالب پروژه “آزمایشگاه باز” انجام خواهد شد.

“جی.اس.کی” ۱۳۵۰۰ مولکول در اختیار دارد که علیه انگلی که باعث بیماری مالاریا می شود آزمایش شده اند.

یک کارشناس گفت: آزاد شدن دسترسی به این اطلاعات می تواند باعث پیشرفت هایی مانند آنچه در “پروژه ژنوم انسانی” شاهد بودیم، شود.

نحوه محافظت شرکت های داروسازی از اسرار داروها و تحقیقات شان یکی از موانع تحقیقات بیماری به حساب آمده است.

“اندرو ویتی”، مدیر عامل “جی. اس.کی”، پیشتر از تصمیم شرکت خود برای ایجاد یک “مجموعه پروانه” که اطلاعات مربوط به داروهای پروانه دار در آن تقسیم خواهد شد، خبر داده بود.

او در سخنانی در نیویورک گفت که مهم است “اعتماد” جامعه جلب شود.

وی گفت: “جی.اس.کی این توانایی را دارد که زمینه ساز تغییر مراقبت های بهداشتی برای فقیرترین مردم جهان شود.”

داده های مورد نظر نتیجه یک سال تلاش دانشمندان این شرکت داروسازی برای مطالعه بیماری مالاریاست که هنوز سالانه تقریبا جان یک میلیون نفر را عمدتا در بخش جنوب صحرای آفریقا می گیرد.

این شرکت “کتابخانه ای” از میلیون ها مولکول مختلف دارد که هر یک از آنها علیه انگل “پلاسمودیوم” که باعث مالاریا می شود آزمایش شده اند.

حاصل این آزمایش ها دستیابی به مجموعه ای از سیزده هزار و ۵۰۰ مولکول بود که به نظر می رسد علیه این انگل موثرند، هرچند غربالگری آنها و ساختن داروهای تازه از آنها به تحقیقات خیلی بیشتری نیاز دارد.

دکتر تیموتی ولز، دانشمند ارشد موسسه “داروهایی برای مالاریا” (ام.ام.وی) که در این پروژه با “جی.اس.کی” کار کرده است، گفت: این مجموعه از توان بالقوه برای تغییری چشمگیر در رویکرد تحقیقاتی به مالاریا برخوردار است.دیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.